Mindenevő, mindenfutó, az egyik legsokoldalúbb atléta: terepen, utcán, szabadtéri és fedett pályán egyaránt letette névjegyjét, otthagyta kicsiny, ökológiai lábnyomát. Van 3000 méteren szabadtéri 8:37-e (fedett pályán (8:22!), tízezren kereken 30 perces eredménye, 66 perces fémaratonja, 2:16-os maratonja. 6x magyar tájfutó bajnok, emellé még begyűjtött 5 maratoni bajnokságot, 3 félmaratonit, egy tízezres és egy 3000 méteres aranyat.
Az elmúlt évtizedben a MAC futójaként dominálta a hazai hosszútávú versenyeket. Az már egy skatulya, hogy nem lehet beskatulyázni. A kivétel gyengíti a szabályt:
-
tájfutók között atléta, az atléták között tájfutó,
-
a sportolók között nyolc órában dolgozó, a munkahelyén sportoló,
-
felnőttnek kölyökképű, juniornak pedig már veterán.
A legutóbbi, riói játékokon Csere Gáspár mellett ő képviselte Magyarországot az olimpia hagyományosan legutolsó versenyén. S talán hosszú ideig ő lesz az utolsó magyar maratonista olimpikon, hisz a szigorított szintidők gyakorlatilag elérhetetlenek hazai versenyzőknek. Pedig idén is mindnekit kivittek aki 2:11:30 alatt futott, nem kellett jobbat futni, magyarán nem volt további szelekció a szint alatt futók közt.
Az imént indult olimpia apropóján is készült az adás, hisz augusztus 7-én éjfélkor futják, ha futják, a tokiói olimpia zárószámát, a maratont Kipchogéval, Desisával, Kiprotich-csal, Ruppal. És ha az is olyan kurva izgi lesz, mint a ma hajnali férfi triatlon finis, akkor már rághatjuk a körmünket.
Gábor hamarosan futóbabakocsival fog repeszteni, és már az ultra mocsara felé is hívják szirénhangok, bár a 100 km, amiben indulhatna EB-n, Vb-n, bevallása szerint még sok neki. Lehet, hogy pár év múlva a tájfutó múltjával lesz keresnivalója mondjuk a Barkley-n?
-
gyorsan gyalogló apukáról, orosz hadifogságot megjárt nagypapáról, ikerségről,
-
az erdei pontfogás szépségeiről, a maraton fájdalmairól,
-
motivációvesztésről, korral járó új kihívásokról,
-
önsajnálatról, doppingról és élvonalról,
-
az olimpiai hype-ról élményekről, életmentésről és egyéb furcsaságokról,
-
minőségi edzésmunkáról, szponozorációról,
-
az ülő IT-s munka szeretetéről,
-
közéletről és közérzetről.
-
kivel szelfizett a reptéren, ki hányt az atléták buszán, ki jött ki az edzője helyett Rióba?
Kiderül.
Gábor nem sorolja magát semelyik párthoz sem, mégis gyakran demonstrál a számára fontos értékekekért, ezek:
Vélemény, szólás- és gondolatszabadság. Emberség. A kételkedés joga. Demokrácia, szolidaritás, azaz élni és élni hagyni.
Az elhíresült HVG-fotó:
Krédója:
A futás önmegvalósítás és stressz levezetés.
A sporton és versenyzésen keresztül való emberi fejlődés fontos.
A poszt végén csak az előzetest találod. A 3 és félórás teljes adást a Patreonon. Légy mecénás! https://www.patreon.com/nemaze
Ez itt az IZZÓSZTÁR podcast, a blog különkiadása. Ami nem fér más podcastjaim keretei közé, vagy ami sajátos, speciális futós tartalom, az itt jelenik meg.
Szállj be a finanszírozásba, patronáld a 10 éve fennálló blog és a podcast nyilvános működését, továbbá férj hozzá exkluzív tartalmakhoz is, amik a futás vonzáskörzetében levő, izgalmas alakokkal, alakokról készülnek.
Gábor életének és munkásságának mosoly- és vicsoralbuma következik. Minden más kiderül a nagyinterjúból.
Baloldalon Gábor, de ebből ne a politikai beállítódására következtessünk. Valószínűleg megbabonázva nézi a Junoszty tévén az 1984-es olimpia közvetítésén Carlos Lopez maratoni befutóját. Döbbenet, de Eliud Kipchoge egy suhanc hozzá képest, hisz Gábor 1983-as, a derék kenyai 1984-es. Középen Ádám, a "kistesó", jobboldalon Gábor ikertesója, Szandra.
Nagymama és nagypapa esküvői képe. Utóbbi tíz év után tért vissza a szibériai fogolytáborból.
Három évtizeddel később - Gábor családja egy része az esküvőjén (2019), mellette Szandra, mögötte anyukája és apukája, utóbbi gyalogló volt. Nem lehetett könnyű vele városnézni.
Femili tugedör - Gábor "lízingelt" lányaival, és feleségével, a sportdietetikus Évával. Na induljunk el a futás felé!
Nagy ugrással érkezzünk meg a műszálas hosszúgatyák és kullancsok világába: Gábor a cover boy a tájfutó magazin címlapján. És ha lejjebb tekintünk, ...
...akkor a 2003-as EB-csapat újoncaként is felfedezhetjük (hátul balról a 2.). Az észt viadalon merész svunggal süllyedt el a mocsárban.
Ez egy városi tájfutó sprintverseny lehet a közeg, a térkép és a tempó alapján. Any idea?
Miként lehet egy tájfutó versenyt a nézőknek viszonylag izgalmasan közvetíteni? Tessék egy jó példa a két hete megrendezett cseh vébéről a leglátványosabb szám, a sprint. Lehet elkezdeni agyalni a 24 órás körözgetés izgalmasabbá tételén.
Ugyaninnen a középtáv, immár erdőn-mezőn. Mondjuk gyanakodhat a futó, hogy ahol kamerák vannak, ott közel a pont, de nagyon izgalmas így is.
2009-ben otthagyta a tájfutást, majd 2015-ben újra megvillant. A skóciai tájfutó világbajnokságon pillanatokra visszatért, és elérte a legjobb VB helyezését, az első 40-en belülre került.
Tájfutók az esküvőjén. A házasság dzsungeléhez nincs pontos térkép.
Első atlétikai válogatottság. 2012-ben a szentendrei Skanzenban a mezei futó (cross country) EB-n.
Amikor már az "örök szerelme", a tájfutás tényleg háttérbe szorult, akkor a terepes tudását még megvillantotta. A Mátrabércen háromszor nyert (2019-2021), ő tartja a pályacsúcsot, kétszer futott 5 órán belül az 55 kilis versenyen.
Még az aszfaltos ultrába is belekóstolt - ja nem. Ez a 2017-es UB váltó, közel 12 óra alatt körbeértek.
Tájfutásban Zakariás János edzőnek köszönhet sokat. Később, lassan 15 éve, a képeken látható dr. Török János résztávjaitól tud folyamatosan az élvonalban maradni.
A 2017-es Budapest Maraton közvetítésben jól látszik az adásban emlegetett magyar élboly, és a nagy magányos utolsó kilométerek.
2012-es Budapest Maraton győzelme után nyilatkozik:
Sajátos talajfogását,kicsapott lábállását messziről felismerni.
A jó tanuló - jó sportoló - jó dolgozó rovatunk következik: Gábor büszke arra, hogy úgy profi, hogy nem profi, hiszen nyolcórás IT-állása (ülése) van, és előtte-utána tud - ha akar - edzeni. Igaz, mostanában már a heti tíz edzés bajosan van meg, mint...majdnem azt írtam a fénykorban, dehát most kezdődik csak a másodvirágzás!
Munkában, példaképével.
Egy másik példakép. A ritka közös szelfik egyike: az öt olimpián szerepelt, kétszeres világbajnok Bernard Lagattal a riói reptéren futott össze.
Ha már Rió:
- az olimpia zárószámja után Csere Gáspárral 2016. augusztus 21-én. Nem is tűnnek csapzottnak.
- a célban
És a lazítás utána a Copacabanán és a Cukorsüvegnél.
Nem sok trófeát tart otthon, de ezek kedvesek neki. Egyben a házikönyvtár is felsejlik - mit olvasol, megmondom, ki vagy. (A kölcsönadott Gulag-könyvet viszavárom, Gábor!)
Nézzük a pályafutást! De szó szerint.
Célfotó a 3000 méteres fedett pályás magyar bajnoki dobogósokról, ahol az utolsó 30-40 méteren sikerült előre verekedni Gábornak magát az első helyig (Szög Istvánnal és Dani Áronnal).
Vakuparádés hosszú expóval elkészített felvétel a 10.000 méteres bajnokságról a Pasaréti úton.
Szintén 10.000 méteres bajnokság (Kovács Benjamin, Gregor László, Honti Attila).
Vivicitta 2014. Elől Kovács Tamás, mögötte Csere Gazsi aprítja, Gábor még hátul.
Kis kontraszt. Félmaraton, Garda tó, 2016.
Gábornak ez itthon megszokott kép: a fordítónál hömpölyög a tömeg vele szemben. 2013-as magyar maraton OB a Budapest Maraton betétszámaként (Kovács Ádámmal és Oláh Tamással).
A Bátor Tábor futó nagyköveteként. Gábor szívesen csatlakozik jótékony célokhoz, részt vett a Suhanj! vagy az Élményfutárok munkájában is.
Fotó CV-hez. Hé haver, elmúltál már 18, nem lesz ez így gyerekmunka?
Mivel is zárhatnánk? Egy téli képpel, amikor még volt hó, és amire ez elkészült, a Szasza ujja is lefagyott.
Köszönet a fotósoknak és Gábornak a képekért.
Jöjjön egy szemtelenül sármosnak, fiatalnak kinéző majdnem negyvenes futó! Itt egy gazdag futúéletmű nagyinterjújának előzetese:
Tetszett az előzetes? Érdekelnek további teljes tartalmak? Szállj be a finanszírozásba, légy patronáló, és férj hozzá további extrákhoz.
MILYEN FUTÓS PODCASTOKAT HALLGATHATSZ TŐLEM? A Spotify, Mixcloud, Anchor platformokon.