Folytatjuk Kocsis Árpáddal, a Budapest Sportiroda (BSI) ügyvezető-versenyigazgatójával. Indul a maraton második fele, megpróbálunk negatív splitet futni.
Egyfajta alapítóatya ő: hazai tömegfutóversenyek, futócipőboltok (Spuri társtulajdonos), futóújságok miatt.
Azt vallja:
Engem lehet szeretni vagy gyűlölni, az élet komplikált.
A két részes adás teljes hosszában sok extrával csak a Patreonon elérhető.
2x2 órában beszélgettünk, igyekeztük megcélozni az első maratonjának célidejét, amit 1988.04.24-én futott az IBUSZ Maratonon Budapesten (4h 16m, 914. hely). A cipőjét ésérmét azóta is őrzi.
Megvolt ehhez minden alapja, hiszen 1986-ban már Vasember volt. (Akkor az ironmant kisebb távokra értették.)
A 2. részben többek közt majd szó lesz:
- életút, Mecser-utánzás, Skála-évek
- elméleti és gyakorlati marketing, a szponzoráció rejtelmei
- hazai futóverseny-történet
- AIMS-alelnökség (Maratoni és Utcai Futóversenyek Nemzetközi Szövetsége)
- nagy bukták, cikik, megoldások és örömök
- halálesetek városmaratonokon
- szervezői know how és tanulságok,
- a futók társadalmi rétegzettsége
- és persze a legendás bajusz története.
A hazai amatőr / tömegfutós történet onnan indult, hogy 1978-ban a Magyar Rádió Monspart Sarolta kezdeményezésére a Normafán futónapot szervezett. Idővel ez elhalt, de később létrejöttek az úgynevezett Futószervízek (helyi futókörök, tanácsadás, bratyizás, közös kocogás), majd a Futapest mozgalom.
Nagyítsunk bele kicsit!
Itt már a BSI-ről is szó van.
Hogy aztán pár év múlva ide jussanak. (Ez az oldal a legendás Bravo magazinból van...)
Pedig minden városvezetés próbálta a futóversenyeket elparentálni - főleg az autós forgalom feltartása miatt, ami szavazatokban is érzékeny veszteség lehet. Tarlós István főpolgármester egyszer azt mondta, hogy
minek tartanak tavasszal is és ősszel is versenyt, miért nem tartanak a kettő közt egyet nyáron?!
A BSI marketingvezetője, Tamás Tapír Krisztián a falán őrzi azokat a rajtszámokat, amiket immár a frissen létrejött BSI szervezett, és amiken ő süldőtapír korában indult.
A BSI egyik ősrégi, legendás versenye, amit a BSI vezetője is számos alkalommal teljesített, a Kékes Csúcsfutás. A kő csókolgatása az orthodox templomi ikonok puszizásával ér fel, ami a Covid idején különösen okos gondolat volt.
Hány és hány kép készült ebből a beállításból az elmúlt 3 évtizedben! Ezek még a Kaiser's-es idők, akikkel a skálás múltja miatt is különösen jóban volt Árpi.
Ha már Skála - onnan indult Árpi karrierje, mint a cég marketingese.
Egy másik, már eltűnt cég nevével fémjelzett, azóta is meglevő (csak más szponzorral) zászlóshajó-verseny: a női futógála.
Meglepődhetünk, de az IBUSZ cég még működik: sokat szponzorálta anno a tömegeseményeket. A Junior, az Állami Biztosító, a Pharmavit és a TeleSport eltűnt vagy átalakult.
A féltucat maratonból,amit Árpi futott, a portlandi keevdes emléke - nem is akart indulni, de rábeszélték, ha már ott volt.
A vancouveri félmaratonra is szívesen emlékezik - többnyire AIMS-konferenciákkal egybekötött futások voltak ezek.
A kor nagy városmaratonjainak szervezői egy brancsban az 1993-as lisszaboni maraton előtt.
Árpi különösen büszke arra, hogy ő volt az első és talán máig az egyetlen férfi, akinek Különdíjat adományozott a MOB Női albizottsága.
A BSI-ben szintén három évtizede dolgozó szerkesztő-riporter szeret festeni. Árpi portréját is felskiccelte:
Árpi úgy búcsúzott 2023-tól, hogy több, mint 100.000 mosolygós célba érkezést látott és reméli, így lesz ez 2024-ben is.
Szóval készüljetek, mert a BSI sokszor felépiti majd a rajtvonalat nektek.
Érdekel ez az adás, a jövőbeliek az eddigi nagyinterjúk, vagy a másik három tematikus futópodcastom? Akkor szállj be a finanszírozásba, patronáld a 12 éve fennálló blog és a podcast nyilvános működését, továbbá férj hozzá exkluzív tartalmakhoz is, amik a a futás vonzáskörzetében levő, izgalmas és értékes alakokról, témákról készülnek.
Keresd őket a streaming platformokon.