futó gondolatok

nem azé, aki fut

nem azé, aki fut

IZZÓSZTÁR #92 Futás és nyelvészet #1 Fejes László

2025. május 21. - SimonyiBalázs

fejes_1_fekvo.jpg

Fussunk el egy szóra! A futószakzsargont elemezzük Fejes László futó nyelvésszel. 

Jön rengeteg kifejezés, terminus technicus két adáson át, mint pl. technikás, kili, skalp, posszan, szopóág, villanykarózás, máshogy jó vagy éppen:

fe_lmarcsi.png

A kifejezések mögöttes jelentéstartalma többes, és leginkább szubkulturális bratyizást, előre exkuzálást, felstilizálást, öngúnyt, kicsinylésbe rejtett nagyságot fejeznek ki.

A teljes adást és további extra tartalmakat keresd a Patreonon. 

Előzetes:

Become a member!

Fejes László pár éve hibernálta az ultrás karrierjét, de előtte folyamatosan jelen volt a "futóközéletben". 2 BSZM, 3 Suhanj 6 órás, maratonok mellett (DUV-link) iramszarvas nickname alatt írta társaival az Utunk ultrába blogot (FB és web).

Néha még ma is megjelenik egy-egy poszt itt, szemben a www.nyest.hu oldallal, amiben Laci szintén közreműködött nem keveset, volt felelős szerkesztője is.

A Nyest a Nyelv és Tudományt rövidíti: egy 40 ezres FB-táborral bíró oldallá duzzadt egy évtized alatt a magyar nyelv érdekességeivel, furcsaságaival, különös jelenségeivel foglalkozó szórakoztató tudományos oldal. Tetszhalott állapota nem utolsósorban annak tudható be, hogy 2021-ben elhunyt az egyik motorja, a kiváló nyelvész, Kálmán László.

Kálmán Nádasdy Ádámmal nemcsak szuper könyveket írt a nagyközönségnek a magyar nyelvről, hanem rádióadásuk is volt, a Szószátyár (itt elérhető az archívum a Klubrádión) is volt.

Sajnálatos módon ma bármerre keresünk, nincs magyar nyelvről szóló podcast, szemben azzal, hogy mennyi magyar nyelvű van. Hiányzik a  -- képzavar -- olvasmányos hangvétel, ami nem nyelvőrködik, nem népművel, nem "nyelvvéd", nem felemelt mutatóujjal dádázik egy-egy jelenség kapcsán, hanem az élő nyelvet vizsgálja, a kommunikációnkat, azzal a szemlélettel, hogy, amit használnak, az elfogadható.

Könyvek szerencsére szép számmal vannak:

img_4317.jpg

A futással kapcsolatos kifejezéseket, szóhasználatokat és metaforákat többféle szempont szerint lehet csoportosítani, attól függően, hogy milyen kontextusban használják őket.

Az egyik lehetséges megközelítés a használati kontextus alapján való osztályozás: ide tartoznak például a teljesítménnyel, attitűddel, a versenyhez való viszonnyal kapcsolatos kifejezések, valamint a humoros, ironikus megfogalmazások és a technikai terminusok.

Egy másik rendszer szerint közösségi és identitásalapú szókészlet is megkülönböztethető, amelyet kiegészítenek a verseny előtti, alatti és utáni sablonos panelek, a szleng, az edzésmódszerekből eredő, torzított vagy játékos formában használt szavak, illetve az ironikus vagy kritikus nézőpontból született meta-kifejezések, amelyek gyakran reflektálnak a futók belső kultúrájára vagy a futás társadalmi megítélésére.

babata_v.png

Ha meghallgatjátok az adásokat, ti is könnyűszerrel tudjátok halmazokba rakni őket, most csak előzetesen pár szó:

babatáv, egy kis emelkedő, innen már csak lejtő, a párom támogat, visszafogottan futottam, rápihentem, nem vagyok százas, eléheztem, túlöltöztem, kifagytam, ez nem verseny, stb...

Folytatjuk!

Szállj be a finanszírozásba, patronáld a 13 éve fennálló Nem Azé blog és a podcast nyilvános működését, továbbá férj hozzá exkluzív tartalmakhoz is, amik a a futás vonzáskörzetében levő, izgalmas és értékes alakokról, témákról készülnek.

bu_nteto_ko_r_tablo_fb_fejle_c_u_j_2025.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://nemaze.blog.hu/api/trackback/id/tr5818863866

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása