A 2000-es évek meghatározó hosszútávfutója. A karrier 1995-ben indult 2010-ben ért véget. (DUV-link itt.) Ma már őt is besorolják lesajnáltan a lemaradók, kikopók, lemorzsolódók közé.
Pedig a 49 éves Vozi - ezért lett ez a 49. adás - nagy kaliber.
Pár idézet tőle:
Mit élveztél a futásban? "Amikor éreztem, hogy megy."
Autó volt mindig a nyeremény a Bécs-Budapesteken, mit csináltál velük? "Eladtam."
"Le akartam vágatni a lábaimat, amikor az achillesem gyógyíthatatlan volt." Miért, annyira szeretted a futást? "A faszt lehetett volna egy csomó pénzt keresni vele, mint a Pistorius."
Az orosz Kruglikovval való meccsekről: "A lélegzetéből hallottam, hogy mikor készült el. 14x váltottam tempót, hogy lerázzam, amíg sikerült. Az uccsó nap még 5 mp volt köztünk a különbség, mindez 320 kilin, ötnapos versenyen! A vízválasztó az első nap volt, ha azt nyertem, akkor tudtam: rendben lesz."
Az epizód elérhető teljes hosszában mind podcast, mind videó formában itt a Patreonon. Az adáshoz az Arcanum adatbázisát használtuk.
Előzetes itt:
Mi van vele, mi volt vele, mi lett vele, mi lesz vele?
Az ultrában jelenleg ez a trend: egyértelmű és gyors generációváltások történnek, manapság már nem 6-7, hanem inkább 2-3 évente. Az aktív, sikeres évek rövidülnek, állócsillagok csak átmenetileg állnak.
Az első részben a kezdetektől a karrier végpontjáig jutunk. Hogyan lesz valaki gyaloglóból világszínvonalú futó? Hogyan jut el a gyors apró lépésektől a hosszúlépéses galoppozásig?
Miként tudott lefutni heti 400 kilométert, napi 60-akat magaslati edzőtáborban?
Milyen hiányérzete van? Milyen, amikor valaki azon hezitál, hogy Európa bajnoka legyen vagy helyette a Bécs-Budapest szupermaratoné? Mennyire kell szét- és megszakadni?
Vozi 1974-ben született, a sportolás fő vonalát - horribile dictu! - gyaloglógént kezdte 12 évesen, apai nógatásra, a bratyót másolva. Számára munkaköri kötelesség védeni a lesajnált gyaloglást.
Sokszoros országos bajnok, próbálkozott a futás időleges felhagyásával, hogy a 2008-as pekingi olimpiára kvalifikálja magát, de nem járt sikerrel.
Úgy lett futó, hogy Szegeden lezajlott az ő bajnoki futama, még ott maradt, és éppen a 24h-s futás rajtolt el, Bogár Jánossal. Jani megkérte az ott lézengő 17 éves srácot, hogy ugyan segítsen már frissíteni. Emiatt lett futó a gyaloglóból.
Nemcsak kora (és jelenkorunk) egyik nagy ikonjának köszöhet sokat, hanem békéscsabai mesterének, Tóth Sándor mesteredzőnek.
Kilencszer vett részt a Bécs-Pozsony-Budapest szupermaratonin. 2005-ig csak Bécs–Budapest közt rendezték, na azokból az ötnaposokból hármat is nyert: 2000, 2001, 2004.
A legelső győzelmi év, 2000-ben, féltávnál:
És a célban.
Reménykedett a címvédésben 2001-ben...
...és a remény manifesztálódott.
Nagy ellenfelei a kor jelentős, világ top 10-es ultrafutói voltak:
- a szintén Bécs-Bp győztes orosz veterán katona (még mindig aktív 62 évesen), Anatolij Kruglikov
- a 12x Comrades Marathon top finisher ('99-es győztes), ötszörös Bécs-Bp győztes lengyel klasszis, Jaroslaw Janicki
- hatszoros Bécs-Bp győztes Bogár János.
A taktika rendre a következő volt: az első nap mindenki igyekezett tartalékolni az erejét, hogy a második napi 120 kilométeres, úgynevezett "király szakaszon” a legjobb erőben lehessen, mert gyakran ott dőlt el a verseny, alakult ki jelentősebb időkülönbség.
Persze az utolsó Budakeszi-Budapest szakaszon is tolták csőmaxon.
Érdekesség, a rajtnál 1:56-nál Beda Szabi is látszik.
Ott futott Bérces Edittel a belves-i 100 km EB-n, ahol doppingvétségen kapták Németh Csabát, elismerte, 2 év eltiltás. Az IAAF 2001 februári bulletinje, a 15. oldalon a doppingügyekkel itt elérhető vagy itt pdf-ben, ebből az ominózus rész:
Az említett csapat 2000-ből:
Hétszer futott a legendás holland 100 km-es versenyen Winschotenben, ahol időnként EB-t és VB-t is rendeztek. Ott lett EB-ezüstérmes 2001-ben.
Pályafutása során öt alkalommal futott 100 kilométert 7 órán belül.
2009-ben Dániában futott a magyar nemzeti csúcsot jelentő 100 mérföldes győzelmét. Nem tudom, hogy Csécsei futópados rekordja ide számít-e.
Hívták futni számos helyre a világban, akkor még volt pénz az ultrasportban (helyesen vagy helytelenül): Amerika, Olaszország, stb.
A sokszor levegőbe emelt mutatóujjak:
Jó ez a ingen átvilágló fehér atléta, Ati!
A 3x Spartathlon-győztes Ivan Cudint is lenyomta a saját pátriájában.
Tóth Sándor sok helyen kísérte, nógatta.
Folytatjuk.
A második részben tovább boncolgatjuk részenként a futókarrier állomásait. Bécs-Budapest, Békéscsaba-Arad, és persze előkerül a PÉNZ szerepe is. Meg a szex az edzőtáborban. Meg az álmok, hogy ha már a lánya nem tudta beteljesíteni, ami neki kimaradt (olimpia, gyaloglás), akkor legalább fussanak együtt egy maratont.