Idén lesz 95 éves. Megélte az 1920-30-as évek konjunktúráját, a Horthy-korszakot, a nyilas hatalomátvételt, a II. világháborút, a kommunista hatalomátvételt, az '56-os forradalmat, a Kádár-korszakot, a rendszerváltást és a XXI. század eleji KKEu-demokráciák tesztüzemmódját.
Atlétának készült, színész lett belőle.
Nagy idők nagy tanúja. Hihetetlen, mi minden történt élete során, fejlődés és rombolás, technológiai és életmódbeli változás. (A poszt a Fortepan és az Arcanum adatbázisának használatával készült.) Olvass tovább!
Érdekel ez az adás, a jövőbeliek az eddigi nagyinterjúk, vagy a másik három tematikus futópodcastom? Akkor szállj be a finanszírozásba, patronáld a 10 éve fennálló blog és a podcast nyilvános működését, továbbá férj hozzá exkluzív tartalmakhoz is, amik a a futás vonzáskörzetében levő, izgalmas és értékes alakokról, témákról készülnek.
Keresd őket a Spotify, iTunes, Google Podcasts, Mixcloud, Anchor streaming platformokon.
Laci bácsi születésekor Budapest így nézett ki: pl. az Erzsébet híd budai hídfője 1928 körül. Hungária-forrás a parkban, balra a Szent Gellért-szobor és lépcső.
Sokat mesél az adásban Laci bácsi a Tabánról is. Életem felét ott éltem, nekem is fontos. Itt 1910 körül, balra a Fehér sas tér, jobbra a Jakab lépcső, szemben a Hadnagy utca házsora.
1870-es látkép a Várból: középen a Tabán, háttérben a Citadella, a Sashegyi Gepárdok kedvenc vadászterülete.
Akárcsak a Kőműves-lépcső.
Egy mini-Szentendre tűnt el a tabáni óváros, a Rácváros ledózerolásával. A kőkereszt még mindig megvan a Tabánban.
S bár nyertünk egy nagy zöldfelületet, a hangulat pótolhatatlan.
Laci bácsi 1927. június 14-én született, Gobbi Hilda-díjas színész, elsősorban karakterszínészként és komikusként emlékeznek rá a nézők. Leginkább a Família Kft. Nagypapájaként,
de játszott A tanúban, a Te rongyos élet!-ben, a Szomszédokban, az Angyalbőrben és a Linda sorozatokban is, sőt a Borgiákban vagy a Valami Amerika 2.-ben. Nemrég a Toxikoma és az Unoka c. filmekben láthattuk.
Kortársa volt Kosztolányi, József Attila, Radnóti.
Gyerekkora óta aktívan sportolt, atlétikában tűnt ki, gátfutóként szeretett volna az 1952-es helsinki olimpiára kvalifikálni, de a nagy szerelem, a színház elszólította.
Ott volt, amikor a Fradi-pályán leszakadt a tribün, részt vett Budapest ostromában a védők oldalán 1944-45-ben. Itt a A Széll Kálmán tér a Szilágyi Erzsébet (Olasz) fasor felől nézve 1945-ben. Szemben a Várfok utca épületei, jobbra a Krisztina körút.
1957-ben szerezte meg színész diplomáját Rózsahegyi Kálmán színiiskolájában.
Játszott az Állami Faluszínházban (később Állami Déryné Színház), aminek Budapesten volt a központja, de a társulat autóbuszokkal járta az országot esztrádműsorokkal, egész estés művekkel.
Játszott Kaposváron, Pécsett, Szolnokon, Kecskeméten, a budapesti Mikroszkóp Színpadon, Nemzeti Színházban.
A Boldogtalan Hold c. darabban:
Trokán Péter partnereként:Van Gogh szerepében:
1968 óta Zuglóban él. Felesége Végh Klára Katalin énekes-színész.
Egy 25 évvel ezelőtti interjú a Képes Európa c. lapban:
Laci bácsival egy másik podcastomban találkozhattok majd, egy Kosztolányi-hangjátékban, az Alakokban itt.