Podcastként a PodPaden vagy a Spotify-on, mozgóképben csak a Patreonon.
Mérlegeld minden szavad és minden grammod. A kalóriaszámlálás kiirthatatlan "betegség" - mondják sportdietetikusok. Akik arról is panaszkodnak, hogy az első konzultáció után nagy a lemorzsolódási arány. Mintha mindent azonnal megtanulnánk és alkalmaznánk a táplálkozással kapcsolatban. Holott pszichológushoz sok alkalmon át, néha évekig is járunk.
A magyarok rendkívül léha és stresszes életet élnek, nagy volumenű az elhízás, 60 százaléka a népességnek. Két és fél 1 millió embernek van valamilyen alapbetegsége.
De én úgy tartom:
a glutén az más tészta.
Két részben igazít el minket a dologban Éva és Evy.
Török Éva, a maratonfutó olimpikon Józsa Gábor (interjú vele itt) felesége táplálkozástudományi szakember (dietetian BSc, nutritionist MSc).
Asiama Evelyn sportspecifikus dietetikus, non-diet dietetikus, az intuíciókra támaszkodó táplálkozási szemlélet, avagy antidiéta szemlélet egyik képviselője, az elhíresült 10 pont szerzője.
A műsorban nem beszélünk közhelyekről vagy bornírtságokról:
- mit egyél edzés előtt, után, verseny közben
- öt tipp hogy indulj el futni és a hozzá hasonló bulvárfaszságok
- vitaminokról és pezsgőtablettákról
- pasta partizzál-e maraton
- mit csinálj a székleteddel futás közben, stb.
Sok könyv van és persze Dr. Google is. Érdemes megnézni a beszédes nevű Anita Bean Modern sporttáplálkozás c. könyvét, illetve nemrég jelent meg a Runner's World futótáplálkozás bookazinja, vagy ez az interjú a TE egyik szakértőjével, de van infó étrendbeállításról is.
Vagy javaslom egy 2022-es őszi Runner's World cikkemet az ókor kései szakaszában dívott tetrasz-szisztémáról (négynapos ciklusokat tartó edzésterv) és az anankophagiáról (sportdiéta).
Beszélgetünk a tápanyagok hasznosulásának legideálisabb hogyanjáról és mikéntjéről.
A zselével való kísérletezés drága mulatság voltáról.
Mákról, ételpazarlásról, falászavarról, verseny közbeni súly- és folyadékvesztésről.
Akit érdekel egyetemi szinten, itt tájékozódhat a felvételiről.
Egy remek filmet is ajánlok, a Food Design-t, ami könyv formában is megjelent.
Innen folytatjuk a 2. részben!
Érdekel ez az adás, a jövőbeliek az eddigi nagyinterjúk, vagy a másik három tematikus futópodcastom? Akkor szállj be a finanszírozásba, patronáld a 10 éve fennálló blog és a podcast nyilvános működését, továbbá férj hozzá exkluzív tartalmakhoz is, amik a a futás vonzáskörzetében levő, izgalmas és értékes alakokról, témákról készülnek.
Keresd őket a Spotify és Podpad, Anchor streaming platformokon.