Sportorvosi igazolás, mellkaspánt, okosóra, terhelésélettan, spiroergometria, VO2 max, vita maxima, labor- és terepi (pl. Cooper-teszt, Conconi-teszt), tesztek, polarizált edzés, töréspont,TSS (Training Stress Score), laktát-lépcső és anaerob küszöb.
Mik is ezek, miért fontosak az egészség (sportorvos) és a teljesítmény (edző, sportoló) szempontjából?
Beszélgetőtársak: Sziva Ágnes és dr. Szelid Zsolt (www.sportkardiologia.hu) és Lőrincz Olivér.
Mélyebben belemegyünk a teljesítménydiagnosztika világába két részben, és megnézzük, hogyan segíthetnek az adatok az edzésoptimalizálásában.
Hasznos cikkek, tanulmányok lejjebb. Korábbi beszámolóim a győri éves laborjaimról 2015-2019 között dr. Szakály Zsolt mesternél:
2016 - Asztalnál (és futópályán) meghalna
2017 - A szétterített fájdalom
A teljes adást és további extra tartalmakat keresd a Patreonon.
Miről lesz szó az 1. részben?
- Mit mond egy edzőnek egy grafikon? Hogyan használhatóak az adatok a fejlődés nyomon követésére? Mit ér a mellkaspánt, vagy a csuklón át mérés?
- A teljesítménydiagnosztika szerepe hosszabb versenyek és edzések elemzésében – mennyiben ad mást egy valós környezetben végzett mérés, mint egy rövid laboratóriumi vizsgálat?
- Instant gyors sikerek vagy időigényes fejlődés?
- Az intenzitás, iram és távolság kapcsolata: hogyan lehet belőni az ideális edzést?
- Hosszútávú tesztelés: miért fontos és hogyan érdemes alkalmazni?
- Mikor és milyen életkori sajátosság esetén lehet szó kockázatról? Age groupok, kardiovaszkuláris kockázati tényezők és a sport összefüggései.
- Mit jelent egy sportlabor vizsgálat az amatőrök és profik számára? Kik veszik igénybe a szolgáltatást?
- Sportorvosi vizsgálatok és plecsnik jelentősége, értelme: kell, nem kell?
- Rizikó sportorvosként, rizikó sportolóként: milyen veszélyeket rejt magában a terhelés (infarktus, agyvérzés stb.)?
- Miért fontos az edukáció a bármilyen státuszú sportolók körében?
- Miért fontos, hogy méresd meg magad, és tudd, hogyan viselkedsz terhelés alatt?
Köszönjük Lőrincz Olivérnek, hogy megosztott pár izgalmas cikket a témában. Az első adag változatos, a második részben kifejezetten a laktátmérés kapcsán közlünk laikusok által is fogyasztható tanulmányokat - angolul.
- A fiziológiai értékek változása sportolás során
Hogyan változnak a szervezet fiziológiai mutatói a friss állapothoz képest több órás sport után? Ez a tanulmány részletesen bemutatja az eltéréseket és azok lehetséges következményeit.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/sms.70032
- Szabadban vs. laborban végzett laktátmérések különbségei
A laboratóriumi és a terepi (field test) környezetben végzett laktátmérések nem mindig egyeznek, eltérések adódhatnak a tesztkörnyezetből adódóan. A mért adatok közt 10-15% differencia is lehet:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10448799/
- Friss vs. fáradt állapot – Miért fontos mindkettőt figyelni?
Ez a kutatás azt vizsgálja, hogy miért érdemes nemcsak friss, hanem fáradt állapotban is méréseket végezni, hiszen a különbségek jelentősek lehetnek, és ezek az edzéstervezésnél kulcsfontosságúak.
Köszönöm a figyelmet, olvasottságot, megjelent a Futóskönyv második (javított) kiadása. Az utánnyomás azért volt szükséges, mert a többezer példányt december óta elkapkodtátok.
Szállj be a finanszírozásba, patronáld a 13 éve fennálló Nem Azé blog és a podcast nyilvános működését, továbbá férj hozzá exkluzív tartalmakhoz is, amik a a futás vonzáskörzetében levő, izgalmas és értékes alakokról, témákról készülnek.